Rasvjeta

Rasvjeta ima višestruku ulogu u interijeru – funkcionalnu i dekorativnu. Ona je sastavni element opremanja prostora i o njezinim efektima značajno ovisi kompletan ugođaj prostora. Instalacije rasvjete, izvoda i priključnica. Stručno savjetovanje prilikom planiranja uvođenja LED rasvjete te sama dobava i ugradnja LED rasvjete.

Vrste rasvjete:

Ugradbena rasvjeta

Rasvjetni elementi koji se ugrađuju u strop se uklapaju u svaki dizajn. Jedva su vidljivi i često ne izlaze iz površine stropa već su u ravnini s njim. Ugradbena rasvjeta je idealan odabir zato što ne zauzima prostor, ne privlači poglede i možete ju postaviti u bilo koji prostor neovisno o veličini ili dizajnu. Ovisno o širini snopa svjetlosti i kutu pod kojim namjestite rasvjetni element omogućuje široki raspon različitih efekata.

Šinska rasvjeta (rasvjeta na šinama)

Reflektori su posloženi na stazi koja im omogućuje fleksibilnost. Na stazi ih je moguće pomicati i zakretati ovisno o vašim potrebama. Postavite ih u poziciju koja će vam u potpunosti odgovarati ovisno o vašim potrebama u svega nekoliko koraka bez potrebe za bilo kakvim alatom ili dodatnim radom. Jednostavno zakrenite reflektor prema mjestu koje želite osvijetliti u određenom trenutku.

LED trake

Želite li osvijetliti teško dostupno mjesto ili neki mračni kut u polici, ladici? Odaberite LED trake koje je jednostavno postaviti na namještaj, zidove ili bilo koju drugu površinu kako bi osvijetlili mračna mjesta ili stvorili određeni efekt. Odabirom LED trake koja ima mogućnost zamjene boja ili intenziteta možete stvoriti cijeli niz svjetlosnih efekata ili različitih ugođaja u svega nekoliko klikova na daljinski upravljač ili kroz aplikaciju.

Lusteri

Luster je visilica koja se sastoji od više rasvjetnih elemenata. Najčešće se koriste u blagovaonicama ili predvorjima poslovnih prostora i većih domova. Lusteri su bogatog dizajna i vrlo su dekorativni. Luster se koristi kao centralna točka prostorije zbog svoje veličine i uzorka. Uz luster postavite i dodatna rasvjetna tijela kako bi osigurali optimalno osvijetljene u prostoru.

Pendant (visilica)

Pendant je visilica koja se sastoji od samo jednog rasvjetnog elementa. Svojim dimenzijama je manja od lustera i često se postavlja u paru. Možete postaviti više pendant visilica ovisno o vašem ukusu. Često se koriste u kuhinjskim prostorima iznad kuhinjskog šanka. Više visilica u kombinaciji stvara moderan ugođaj u prostoriji.

Plafonjere

Plafonjere pružaju nižu razinu svjetlosti, svjetlost koju emitiraju je ambijentalna. Iako se često koriste u hodnicima i kupaonicama same po sebi nisu dovoljan izvor svjetlosti. Veće plafonjere s ugrađenim LED svjetlima su moderna inačica klasičnih plafonjera i pružaju veću razinu svjetlosti. Uz plafonjere koristite i druge tipove rasvjetnih tijela u prostoru.

Podne i stolne lampe

Stajaće lampe pružaju lokaliziranu svjetlost na mjestu gdje ih postavite. Koriste se kako bi osvijetlile točno određeno područje. To mogu biti lampe za radne stolove, ambijentalne podne lampe, noćne lampice ili dekorativne lampe koje možemo postaviti bilo gdje u interijeru ili eksterijeru. Ovisno o svojim potrebama odaberite stajaću lampu koja će odgovarati vašim potrebama za svjetlosti na određenom mjestu.

Vanjske lampe

Lampe za vanjske prostore su posebno prilagođene svjetlosti, UV zračenju, niskim i visokim temperaturama te vlazi, vodi i drugim vanjskim uvjetima. Vanjska rasvjetna tijela su u rasponu od ugradbenih koje možete postaviti na kući ili ogradi do stajaćih koje se postavljaju u staze, travnjake i nogostupe. Odaberite rasvjetna tijela koja će biti funkcionalna.

Tipovi rasvjete prema funkcionalnosti

Ponekada dodavanje malog sloja svijetlosti može činiti ogromnu razliku.

Centralno rasvjetno tijelo

Rasvjeta za osvjetljenje prostorije je centralni rasvjete koji je potreban u svakoj sobi. Takvo svijetlo služi rasvjetljavanju cijele sobe i daje joj dovoljno svjetlosti za neometano obavljanje svakodnevnih aktivnosti.. U ovakav tip rasvjete najčešće se ubraja rasvjeta koja se nalazi na stropu kako bi cijela soba dobila dovoljnu količinu svijetlosti i bila ugodna za boravak i obavljanje različitih aktivnosti i svakodnevnih zadaća.

Raspored ovog tipa rasvjete planira se zajedno s gradnjom kuće jer je esencijalan dio svake prostorije. Neke od vrsta ovakve rasvjete su: lusteri, moderni lusteri, plafonjerke, viseći lusteri, ugradbena svijetla, zidna svijetla i sl.

Spot-on rasvjeta

Drugi tip rasvjete usmjeren je na prijeko potreban izvor svijetla koji vam omogućuje obavljanje određenog zadatka. Takva rasvjeta sastoji se od vrlo oštrog, jakog i direktnog svijetla koje je potrebno za rad na detaljima. Zato se ovakva rasvjeta koristi tijekom čitanja, šminkanja, kuhanja, učenja i sličnih aktivnosti koji ne moraju nužno zahtijevati prvu, gore navedenu, vrstu rasvjete. Ovakav tip rasvjete uključuje stolne svjetiljke, dekorativne svjetiljke, LED trake i sl.

Ambijentalna rasvjeta

Posljednji tip rasvjete omogućuje vam preobrazbu vašeg doma naglašavanjem zanimljivih osobitosti kao što su slike, fotografije, kamin, određeni elementi u kući i sl. Ujedno se koristi i kao dodatni izvor svijetla kako bi dao dašak kreativnosti i maštovitosti ambijentalnom svijetlu u vašem domu. Centralno svijetlo pokriva gotovo cijelu prostoriju odozgo, dok ova posljednja vrsta rasvjete služi popunjavanju svega što ambijentalno svijetlo ne može osvijetliti.

Tipovi rasvjete – raspored u prostoru

Niste sigurni kako pravilno rasporediti i kombinirati rasvjetna tijela u vašem budućem domu?

Tlocrt

Izradite skicu tlocrta vašeg doma i na njega ucrtajte namještaj. Ako imate otvoreni raspored, pokušajte pozicionirati blagovaonski stol i prostor za sjedenje u dnevnom boravku. Na taj način ćete moći pozicionirati glavna rasvjetna tijela i postaviti električne instalacije za njih. Tlocrt nam omogućuje da pronađemo idealno mjesto za glavna rasvjetna tijela. Njih je najvažnije pozicionirati na vrijeme. Druga rasvjetna tijela je moguće pozicionirati u bilo kojem trenutku.

Potrebe

Kuhinjski ormarići, radni stol, ogledalo u kupaonici… To su mjesta na kojima ćete provoditi veliki dio vremena i obavljati određene aktivnosti koje zahtijevaju dobro osvjetljenje. Ako u vašoj kupaonici svjetlo nije dovoljno jako, šminkat ćete se u dnevnom boravku. Mračni kuhinjski kutevi se neće koristiti već ćete stalno koristiti kuhinjski šank. Definirajte svoje potrebe na vrijeme!

Tipovi rasvjete – pomoć stručnjaka

Sa svim ovime na umu može se zaključiti da je upravo osvjetljenje i rasvjeta esencijalni dio dekora vašeg doma. Rasvjeta se treba planirati prilikom gradnje kuće, a ukoliko se renovira, razne vrste rasvjete u ponudi mogu potpuno promijeniti doživljaj i duh vašega doma.

Postoje 3 vrste rasvjete, prva je rasvjeta koja pokriva cijelu prostoru, druga je rasvjeta koja vam pomaže prilikom obavljanja određenog zadatka, a treća vrsta rasvjete popunjava rupe koje nastaju zbog ambijentalne rasvjete dok ujedno naglašava ono najbolje u vašem domu.

Trebate li pomoć prilikom izrade sheme rasvjetnih tijela u vašem privatnom ili poslovnom prostoru? Kontaktirajte nas mailom i pomoći ćemo vam definirati vaše potrebe, izraditi rasvjetnu shemu i pronaći za vas idealna rasvjetna tijela.

 

U našoj ponudi možete pronaći rasvjetna tijela renomiranih svjetskih proizvođača te najnovije modele rasvjetnih tijela na tržištu. Tražite li inspiraciju ili želite rasvjetna tijela iz posljednjih kolekcija poznatih dizajnera rasvjetnih tijela pratite našu stranicu i društvene mreže!

Ne treba se bojati eksperimentirati s rasvjetom jer najmanja LED traka ili stolna svjetiljka može učiniti primjetnu razliku u vašem domu i pretvoriti ga u potpuno novo mjesto za rad ili uživanje.

Prednosti LED-a:

  • LED troši 80 do 95% manje električne energije u odnosu na klasične žarulje sa žarnom nitiRok trajanja im je od 10 do 20 godina i ostvaruju tisuće sati osvjetljenja (otprilike između 40 000 do 50000 sati, ali moguće je nabaviti i modele koji traju do 100 000 sati). Međutim 50 000 sati znači da traju 50 puta duže nego klasična žarulja
  • LED žarulje dolaze u različitim bojama, veličinama, stilovima i modelima. Mogu proizvesti različite boje mnogo efikasnije nego ostale rasvjetne tehnologije
  • LED ne proizvodi mnogo topline, kao što je to slučaj s ostalom rasvjetom, pa mogu smanjiti rizik od požara i ostvariti manje gubitke toplinske energije u zatvorenim prostorima
  • LED je vrlo prilagodljiv na nepovoljne uvjete, kao što je vibrirajuća oprema ili u ekstremnim uvjetima
  • LED se može paliti i gasiti vrlo brzo, brže nego ostale tehnologije. Mnoga se rasvjeta može koristiti i sa „dimerom“
  • LED dostiže potpunu svjetlost već u mikrosekundama, puno brže nego fluorescentne lampe, i 10 puta brže nego klasične žarulje
  • LED se može napraviti vrlo sitnih dimenzija, što omogućuje izradu mnogih aplikacija
  • LED ne sadrži otrovnu živu